Informační systém QI po 12 letech v SOR Libchavy

22.5.2015 · Inspirace

Ptáme se svých předních zákazníků na zpětnou vazbu ke QI. Zajímají nás letité zkušenosti s jeho užíváním a přínosy pro společnost.

Autobusy ze společnosti SOR Libchavy jezdí po celé Evropě

Nejen po České republice, ale také na ruské Sibiři cestují lidé v autobusech firmy SOR Libchavy spol. s r. o. Společnost se jejich výrobou zabývá 20 let, nyní se zaměřuje na střední až velké kategorie s kapacitou pro 100–160 cestujících a zajišťuje také servis i opravy autobusů a prodej náhradních dílů. Firemní filozofie jde ruku v ruce s aktuálními trendy – zákazník si může kromě klasického řešení vybrat pohon na stlačený zemní plyn, elektro nebo hybridní pohon. Druhý největší český výrobce autobusů zaměstnává kolem 900 pracovníků a své obchodní aktivity realizuje po celé Evropě.

Qi_SOR_Libchavy-7637

Mezi klíčové požadavky při výběru informačního systému do SOR Libchavy spadala například potřeba manažerských nadstaveb a různojazyčných verzí systému. Největší důraz byl kladen na moduly ze sekcí výroba a skladové hospodářství. Z pěti podaných nabídek do výběrového řízení splňovaly zadání pouze tři. Vítězem se stalo QI, letos ho společnost používá dvanáctým rokem.

Výsledek implementace: QI ve firmě řídí výrobní, obchodní i ekonomické procesy. Zároveň obstarává agendu lidských zdrojů. Přínosy implementace je možné rozdělit do dvou oblastí: technologické a funkční. V první oblasti je největší předností přechod na architekturu klient – server, která s sebou přináší mimo jiné vyšší míru bezpečnosti z hlediska chráněného přístupu do databáze. Společnost ocenila i výrazné zjednodušení řízení procesu výroby a možnost čerpat informace v reálném čase. Mezi funkční přínosy lze zařadit především to, že zákazník získal moderní informační systém sjednocující veškeré agendy společnosti. V SOR Libchavy s QI pracuje přes 100 uživatelů.

Dokázalo se QI přizpůsobit růstu společnosti?

Firma SOR Libchavy se stále vyvíjí, a to nejen z hlediska své velikosti, ale také v osvojování nejnovějších technologií. „Jako u každého systému je míra přizpůsobení otázkou spíše nastavení procesů a toho, jak jsou naimplementovány. QI se ale vždy dokázalo přizpůsobit. Dá se říci, že jsme nezaznamenali žádné větší překážky z jeho strany,“ vysvětlil informatik Tomáš Stránský.

Jaké specifické požadavky společnosti QI splnilo?

V SOR Libchavy je QI primárním systémem. „Řídí většinu našich firemních procesů, proto jsou na něj kladeny vysoké nároky. Přestože je obecně jednodušší implementovat už hotové funkcionality, využíváme mnoho jedinečných úprav, které náš podnik vyžaduje,“ popsal situaci Stránský. Specifické požadavky byly řešeny přímo v informačním systému speciálním nástrojem QI Builder, který umožňuje vyvíjet a upravovat aplikace rychle a za plného provozu. „Obecně mezi naše speciální přání patřily například plán výroby skeletů a autobusů, změnové řízení, konfigurátor autobusů, zpřístupnění technické dokumentace přes QI, vykazování práce zaměstnanci, evidence poruch autobusů a komunikace s Autodesk Vault,“ doplnil Stránský.

Představení informačního systému QI: Společnost DC Concept a. s. vyvíjí QI již patnáct let. Jeho komplexnost a další specifické vlastnosti pomáhají více než 800 společnostem napříč všemi odvětvími v České republice i na Slovensku. QI jim nabízí prověřená oborová řešení, současně umožňuje jejich potřeby doladit individuálně.

Příště Vám popíšeme, jak QI pomáhá výrobci svítidel společnosti MODUS, spol. s r. o.