Vyhlídková věž se po 500 letech otevřela lidem

27.8.2015 · Inspirace

Ukázkovým příkladem symbiózy moderní a historické architektury je vyhlídková věž hradu Orlík na Humpolecku. I díky tomu ji ocenila odborná komise titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2014 v kategorii Stavby pro sport a volný čas.

Návrhy na záchranu středověké věže z poslední třetiny 14. století zaznívaly téměř 100 let. A není se čemu divit, kvůli špatnému stavu na ni lidská noha nemohla vstoupit bezmála půl tisíciletí. Nyní stavbu doplňuje kovové šroubovité schodiště, které bylo zasazeno do jejího torza. Z výšky 22 metrů turisté za příznivého počasí uvidí nejen Humpolec, ale také okolní krajinu a hrad Lipnice nad Sázavou. Vyhlídkovou věž můžete navštívit do konce října vždy o víkendech a svátcích. Příští sezóně se hrad otevře v dubnu.

 

letecká-fotografie-Orlík-QI-627x278

 

Generálním dodavatelem stavby je společnost Strojírny Podzimek, která navrhuje, vyrábí a montuje ocelové konstrukce, dopravníky sypkých hmot, technologické linky a konstrukce či zařízení pro vodohospodářství. „Začátkem června 2014 jsme vyhráli veřejné výběrové řízení na tuto zakázku. Součástí plnění byla také oprava historického zdiva a rekonstrukce osvětlení,“ upřesnila asistentka ředitele Markéta Kalábová.

Informační systém QI nezanedbatelně pomáhá firmě Strojírny Podzimek nejen se zajištěním výroby. O jeho specifickém oborovém řešení pro strojírenský průmysl si můžete přečíst zde. QI pro Strojírny Podzimek naimplementovala společnost M-SOFT, spol. s r. o.