QI tým v oblacích

12.11.2015 · Aktuality

Naši kolegové Honza, Ríša a Tomáš odvádí stoprocentní výkon jak při zdokonalování informačního systému QI, tak ve svém volném čase. V posledních říjnových dnech vzlétli k oblakům, účastnili se totiž čtyřdenního paraglidingového kurzu. Jaký pocit lze zažít v 600metrové výšce s křídlem nad hlavou, zjistíte prostřednictvím Tomášova deníku:

Den I. Slovinský Lijak je vzdálený vzdušnou čarou asi 20 kilometrů od moře, leží kousek za italskými hranicemi. Díky své poloze nabízí jedinečné možnosti k celoročnímu létání. Proto nás neodradila ani chladná rána, která jsou pro tuto lokalitu typická (teploty se pohybovaly kolem bodu mrazu), a společně s kamarády Ríšou a Honzou jsme se podruhé zúčastnili kurzu výškových letů na paragliderech. První den jsme prožili v tréninkovém duchu – podstupovali jsme lety zpestřené různými povinnými figurami, například zborcení padáku nad hlavou, které jsou součástí podmínek pro získání pilotního průkazu.

 

IMG_20151024_150650

 

Den II. Počasí nám nepřeje, proto jsme se přemístili do 150 km vzdáleného místa s názvem Pieve d’Alpago v Itálii. Oblast je výjimečná svou polohou, ale již není určena úplným začátečníkům. Startovali jsme téměř z vrcholu hřebene. Užil jsem si nádherný let nad jednou z vesniček. Kolem mě se zvedaly hory a na hladině jezera se blyštilo zapadající slunce.

 

Ředitel oddělení podpory Tomáš Smutný a Honza Hofman z oddělení podpory na paraglidingovém kurzu

Den III. Tento den byl zlomový v mém vztahu k paraglidu. Zafungovala totiž termika, tedy stoupavé vzdušné proudy jdoucí po svazích kopců. Představte si, že se rozběhnete ze stráně asi 600 výškových metrů nad úrovní krajiny… a pak to přijde. Vletíte do stoupavého proudu. Hodí to s vámi ze strany na stranu a začnete se prudce točit v 360°, abyste jinak neviditelný proud využili. Snažíte se kopírovat terén. Nohy máte kolikrát jen pár metrů nad stromy a nechybí okamžiky, kdy se dotknete nejhornějších větviček. Najednou se před vámi otevře široký výhled na druhou stranu hor s pestrobarevnou paletou podzimního lesa, umocněný zasněženými vrcholy Alp na horizontu. Postupem času opadá strach a začínáte si více všímat všech krás. Snažíte se udržet ve vzduchu co nejdéle, učíte se. Vymýšlíte, kam se zaletět podívat, odhadujete, zda vám stačí výška. Po 3 hodinách a 20 minutách od startu přistávám na zemi úplně zmrzlý, ale v obrovské euforii nezapomenutelného zážitku.

 

Richard Ondra z vývojového týmu QI

Den IV. Další den termika bohužel nefungovala a standardní slety z kopce nám už přišly ve srovnání s předešlým dnem jako nuda.

Horám zdar Tom

20151025_132844