QI na nejvyšší hoře Severní Ameriky

27. 7. 2023 · Aktuality

Není žádným tajemstvím, že náš generální ředitel Tomáš Smutný holduje horolezectví. K jeho dosaženým metám patří například nejvyšší hora Peru Huascarán (6 768 m n. m.) nebo kyrgyzská sedmitisícovka Pik Lenina (7 134 m n. m.).

Poslední dosažený cíl nebyl o nic méně ambiciózní: Tomáš letos v létě odcestoval na Aljašku, aby zdolal nejvyšší vrchol Severní Ameriky Denali (6 190 m n. m.).

Dobrodružství začalo ve městě Talkeetna, odkud se tříčlenná výprava soukromým letadlem přesunula na ledovec – dál museli po svých, v extrémních minusových teplotách, s veškerým vybavením i zásobami a ve vysokém sněhu. „Téměř každou noc napadlo okolo 30 centimetrů nového. Voda zamrzala do 40 minut, rozpustit jeden litr v těchto podmínkách trvalo celou věčnost. Do posledního výškového tábora jsme takto putovali zhruba týden,“ popisuje Tomáš. To nejkomplikovanější na ně ale teprve čekalo. Na Denali je totiž ještě menší koncentrace kyslíku než například na Mount Everestu. I s tímto se Tomáš díky pravidelnému tréninku vypořádal a putovní „vrcholovou“ vlajku s logem QI rozbalil také na nejvyšším bodu Severní Ameriky. „Rychlé fotografie, potřebná objetí, nějaké to video a hurá dolů. Při sestupu jsme zkoušeli měřit teplotu, ale při −28 °C se nám vybíjely hodinky,“ usmívá se Tomáš. Šéfe, máš naše uznání a držíme palce při dalších horolezeckých výkonech!