ERP systém ve službách zákazníka: individualita především

11. 3. 2015 · Aktuality

Trh s informačními systémy se neustále snaží odrážet aktuální potřeby svých zákazníků. Jeden požadavek ale zůstává napříč časem nezměněný – ERP systém, který nezvýší výkonnost firmy, je prakticky mimo hru. Podle zpětné vazby, kterou získáváme od našich klientů, se aktuálně k tomuto požadavku přidává zaměření informačního systému na individuální potřeby konkrétních firem a na provázanost dat s firemními procesy.

V dnešní silně konkurenční době společnosti často sázejí na individualitu a firemní procesy nastavují primárně podle svých potřeb. A není divu – důsledkem špatné synchronizace pracovních postupů může být zpomalená reakce na požadavky a výzvy trhu. Proto je stále častějším přáním zákazníka zajištění návaznosti firemních procesů a možnost měnit obchodní, řídicí i výrobní modely nebo dopravní a spediční postupy doslova jako lusknutím prstu, a to vše bez drahých upgradů. Nejen to umí modulární informační systém QI. „Do QI jsme zavedli unikátní způsob sledování skutečného využívání dílčích funkcionalit a obchodní politiku umožňující na základě toho provést jeho zeštíhlení. I proto označujeme QI jako elastické. Na rozdíl od drahých zeštíhlovacích diet to zákazníka nic nestojí. Jen nám řekne, které obchodní jednotky v daném okamžiku nechce platit, dostane od nás nový aktivační klíč a začne platit méně,“ upozorňuje předseda představenstva společnosti DC Concept Ing. Jiří Melzer.

Stále častějším požadavkem firem je provázanost všech relevantních informací a jejich sdružování do jediného informačního systému. „Rozmělnění do různých aplikací není řešením, protože vede ke vzniku duplicitních dat a potřebě vytvářet mechanismy pro udržení jejich konzistence. Je jedno, zda se jedná o cloudové nebo jiné řešení. Debata na téma, zda jít cestou komplexních informačních systémů nebo samostatných aplikací, se vede již dlouhou dobu. Nejde ani tak o to, co je správné, ale co s dostupnými technologiemi pro vývoj informačního systému dokážeme za rozumnou cenu vytvořit,“ shrnuje Jiří Melzer.

Customizace ovládla i svět ERP systémů. Zákazníci často žádají, aby výrobci podpořili jejich individuální potřeby. Jakékoliv usnadnění práce totiž vede k zefektivnění firemních procesů. Ne každý ERP systém je ale schopný individuální řešení svým uživatelům nabídnout. „Vím, že naši vývojáři tuto potřebu vnímají a na zdokonalení informačního systému v tomto směru pracují. Nejde však zdaleka jen o možnost modifikovat vzhled, ale také logiku uživatelského rozhraní a často i funkčnosti jednotlivých modulů. S tím už má většina výrobců problém, který opět vyplývá z dostupných technologií,“ dodává Jiří Melzer. V QI lze vybírat mezi více než čtyřmi sty obchodních jednotek, které jsou rozčleněné do třiceti modulů. Je na klientovi, které vybere a jak si je poskládá. Vnitřní logika a propojení všech dat zůstanou zachovány, ať je výsledná sestava jakákoliv. Možností je i tvorba specializované zakázky zákazníkovi na míru.

Jirka-foto2