Začínal s jedním počítačem, nyní s jeho softwarem pracuje i 13 000 uživatelů současně

15.9.2015 · Inspirace

Řídí výrobu lodních šroubů, uzenářských delikates, slavných olomouckých tvarůžků nebo autobusů, které křižují celou Evropu. Řeč je o komplexním informačním systému QI společnosti DC Concept. Ta letos slaví své patnácté narozeniny. Jak vznikala firma, která má za sebou více než 800 instalací svého produktu v České republice i na Slovensku?

První počítač ze západního Německa

Skutečné začátky DC Conceptu sahají k sametové revoluci. Tehdy se Jiří Melzer a jeho bratr rozhodli, že vstoupí na trh s informačními technologiemi. „A protože to bez počítače nejde, vybrali jsme kasičky, půjčili si od maminky, sehnali marky a vyrazili v zimě roku 1990 automobilem Škoda 100 do Pasova v tehdy ještě západním Německu, kde jsme zakoupili náš první počítač,“ vzpomíná předseda představenstva a jeden ze zakladatelů DC Conceptu Ing. Jiří Melzer. Počítač Commodore našli němečtí celníci v seznamu strategického zboží a nepovolili jeho vývoz ze země. „Byla noc, dvacet pod nulou, téměř prázdná nádrž a my bez peněz, protože jsme je všechny utratili za počítač. Rozhodli jsme se riskovat, dojet na sousední přechod a pokusit se počítač převézt přes hranici bez nahlášení, což se nám podařilo,“ vypráví Melzer.

 

počítač Commodore, který celý příběh odstartoval

počítač Commodore, který celý příběh odstartoval

 

Bratři původní firmu Melzer nejdříve provozovali v rodinném domě v Čechovicích u Prostějova. Prvním produktem podnikání byl informační systém PROFI na platformě MS DOS. „Zpočátku jsme neměli zavedenou ani pevnou linku, na její zřízení se totiž dlouho čekalo. Proto nám pomáhala sedmdesátiletá maminka. Měla telefon u sebe doma na opačném konci vesnice a zajišťovala naše spojení se zákazníky. Její časté rychlé jízdy na kole přes celou ves jí vynesly přezdívku Stíhačka,“ usmívá se Melzer a dodává, že návštěvu u zákazníků tehdy sám často absolvoval jako cyklista.  Neúspěch je neodradil Protože se podnikání časem rozrůstalo a firma získala stovky zákazníků, přestěhovala se do Prostějova, kde sídlí dodnes. Postupně vznikly i pobočky v Brně, Praze a Českých Budějovicích. S příchodem operačního systému Windows a technologií databázových serverů se objevily nové možnosti jak zvýšit výkon, spolehlivost a uživatelskou přívětivost informačních systémů. „Hledali jsme naše zlato na Klondiku a pokoušeli jsme se nových možností využít. První pokus vytvořit na této bázi nový informační systém byl ale neúspěšný a roční práci pěti lidí jsme museli vyhodit do koše. Dnes bych řekl, že jsme byli průkopníci v oblasti českých komplexních informačních systémů,“ přemítá Melzer.

 

předseda představenstva a jeden ze zakladatelů DC Conceptu Ing. Jiří Melzer

předseda představenstva a jeden ze zakladatelů DC Conceptu Ing. Jiří Melzer

 

Pro svou vizi se museli zadlužit

Na přelomu tisíciletí přišel i nápad, který obrátil směřování firmy. Tím nápadem bylo QI, jehož základem je jedinečný způsob datového uložení a vestavěný vývojový nástroj, pomocí kterého lze vytvářet nové aplikace, a co je neméně důležité, i provádět úpravy již hotových aplikací na míru přímo u zákazníka. Proto QI dostalo přízvisko elastický informační systém. „Všichni říkali: ‚Tak to přece nikdo nedělá.‛ My jsme odpovídali: ‚Ano, zatím to tak nikdo nedělá, jsme zkrátka první.‛ A abychom pro vznik nového informačního systému vytvořili vhodné podmínky, přenesli jsme jeho vývoj do nově založené společnosti DC Concept, kam přešla i část vývojářů z firmy Melzer. Pak jsme se patřičně zadlužili a pustili do realizace našeho nápadu,“ říká zakladatel. Od dob, kdy v roce 2001 získalo QI svého prvního zákazníka, toho má DC Concept za sebou víc než dost: vstup na slovenský trh, ocenění Firma roku 2005 čizařazení do prestižního amerického žebříčku TOP 100 Vendors. Na rozvoji QI pracuje nyní skoro 40 zaměstnanců. Díky tomu software dokáže podpořit více než 40 různých oborů, řídit firmu jak procesně, tak projektově nebo pokrýt svými třiceti moduly celou firemní agendu od docházky zaměstnanců po prodej zboží v internetovém obchodě. V letošním roce se navíc součástí QI stal nástroj pro pokročilé plánování výroby APS společnosti inSophy. QI se dnes může pyšnit více než 800 instalacemi, 13 000 současně pracujícími uživateli a rozsáhlou partnerskou sítí. „Naše akciová společnost je od samého začátku postavena na myšlence vytvořit platformu pro partnerskou spolupráci při vývoji a nasazování SW aplikací a tuto kooperaci postupně rozvíjet tak, abychom se stali nejsilnějším subjektem v této oblasti na trhu. To je náš cíl,“ shrnuje Melzer.